WHATSAPP MESAJ
ŞİMDİ ARA
Kategoriler

Apartman Temizliği

Apartman Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Apartman temizliği yapma şekli özellikle apartmanın genel temizlik durumu ve daha önemlisi apartmanda yaşayan insanların sağlığı için son derece önemlidir. Her ne kadar evimiz kadar önem vermesek bile apartman temizliği aslında evimizin hemen önünde bulunan bir alan ile ilgili olduğu için şayet eksik veya yanlış yapılırsa biriken kir ve mikropların doğrudan evimize girmesine sebep olacaktır.

Özellikle iyi temizlenmeyen apartmanlar ve bilhassa apartman bodrum katları ile kalorifer daireleri. Bu alanlarda böcek ve hatta kemirgen yuvalanmasına ve bu sebeple bütün apartman sakinlerinin ve bilhassa küçük çocukların sağlığını tehlike altına girmesine sebep olabilir.

Perde temizliği nasıl olmalıdır? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Apartman Temizliği Neden Önemlidir?

Apartman temizliğinin önemli yanı apartmanların evlerimize giriş yolu olmasından kaynaklanır. Aslında apartman temizliği kolay bir iştir. Ancak bu temizliği yaparken detaylara dikkat etmek gerekir. Örneğin en çok ihmal edilen ve önemsenmeyen bodrumların ve çatılarında düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Apartman Temizliğinde Nasıl Temizlik Maddeleri Kullanılır?

Apartman temizliği için kullanılacak malzemelerin özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Apartman temizliği malzemelerinin zemin temizlik malzemeleri ve insanların elleriyle temas eden yerlerin temizliğinde kullanılacak malzemeler şeklinde ikiye ayrılması gereklidir.
 • Elle temas eden yerlerin temizliğinde kullanılan bez veya diğer ekipmanların zemin temizliğinde kullanılmaması gerekir.
 • Apartman temizliğinde kullanılan malzemelerin zeminlerde aşındırıcı ve yüksek alanlarda yarı aşındırıcı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Apartman temizliğinde kullanılan malzemelerin mutlaka markalı ve dermatolojik testlerden geçmiş olması gereklidir.
 • Apartman temizliğinde kullanılan malzemelerin düzenli olarak değiştirilmesi ve başka tür ve başka marka temizlik malzemelerinin kullanılması gereklidir. Sürekli aynı yerler için aynı temizlik malzemelerinin kullanılması buralarda yaşayan mikropların zaman içinde o temizlik malzemelerine dayanıklı hale gelmesine sebep olabilir.
 • Temizlik malzemelerinin kokusuz ve uçucu kimyasallar içermeyen özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
 • Apartman temizliğinde kullanılan malzemelerin alev almayan ve kolay tutuşmayan malzemelerden seçilmesi gerekir.
 • Özellikle bodrum ve çatı katlarında böcek ve kemirgen riski yüksek olduğundan buralarda profesyonel ilaçlama ve haşere kontrol firmalarının desteği ile düzenli haşere kontrol üniteleri kurulmalıdır.

Mutfak nasıl temizlenir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Apartman Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Apartman temizliğinde en önemli konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Apartman temizliği her zaman en üst kattan başlamalı ve aşağı doğru inilmelidir.
 • Apartman temizliği mutlaka başladığı gibi kesintisiz olarak devam etmeli ve bitirilmelidir. Apartmanın yarısını bir gün ve diğer yarısını başka bir gün temizlemek temizlenen alanların hızlı kirlenmesine ve bulaşmaya sebep olabilir.
 • Apartman içinde belki en pis alanların başında asansörler gelir. Asansörlerin günde en az iki defa insan sağlığına zararı olmayan ancak alkol gibi hijyenik içeriklere sahip malzemeler ile silinmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir.
 • Aparmanda tüm kapıların dış kısmı, kapı kolları, ziller ve bilhassa tırabzanlar mutlaka düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.
 • Apartman temizlik malzemeleri de düzenli olarak dezenfekte edilmeli ve apartmanın belli bir yerinde dış etkenlerden uzak muhafaza edilmelidir.
 • Apartman hiçbir zaman hortum veya kova su dökerek yıkanmamalıdır. Apartman her zaman iki sefer su değiştirerek uygun temizleme deterjanları ile temizlenmelidir.

Apartman Temizliğinde Yapılmaması Gerekenler

Apartman temizliğinde sakınılmaması gereken şeyler şunlardır:

 • Apartman temizlik sırasında tespit edilen haşere yuvaları su ile yıkanmamalıdır. Buralara uygun şekilde ilaçlama yapılmalıdır.
 • Apartman temizliği yaparken paspaslar yerde serili tutulmamalı ve kaldırılmalıdır. En doğrusu temizlik sonrası serilen paspasların ilaçlı su ile dezenfekte edilmesidir.
 • Apartman temizliği uzaman olmayan kişilere yaptırılmamalıdır.
 • Bilhassa böcek ilaçlaması apartman görevlisine ve uzaman olmayan kişilere yaptırılmamalıdır.
Apartman Temizliği
KOCAALİ EV TEMİZLİK

Kocaali temizlik şirketi Sakarya'nın her yerine hizmet veren uygun fiyatlı profesyonel temizlik şirketi.

KOCAALİ OFİS TEMİZLİK

Kocaali temizlik şirketi Sakarya'nın her yerine hizmet veren uygun fiyatlı profesyonel temizlik şirketi.

KOCAALİ VİLLA TEMİZLİK

Kocaali temizlik şirketi Sakarya'nın her yerine hizmet veren uygun fiyatlı profesyonel temizlik şirketi.

KOCAALİ MERDİVEN TEMİZLİK

Kocaali temizlik şirketi Sakarya'nın her yerine hizmet veren uygun fiyatlı profesyonel temizlik şirketi.

X